ویژگی های آخرین نسخه وردپرس+ نسخه 5.9

وردپرس 5.9

ویژگی های جدید در وردپرس 5.9 موجب گردیده است که مقاله ای در خصوص این تغییرات در اختیار شما قرار گیرد. ورژن جدید وردپرس که با عنوان وردپرس 5.9 طی چند روز اخیر وارد عرصه وب شده است. از این رو انتظار می رود که تا 25 ماه ژانویه در اختیار کاربران قرار گیرد. این اولین پلتفرمی است که در سال 2022 با توجه عملکرد و پیشرفت ویژگی های جدید در اختیار کاربران وب سایت قرار خواهد گرفت. در مقاله پیشرو به بررسی ویژگی های جدید ورژن جدید وردپرس خواهیم پرداخت.

ویژگی های جدید در وردپرس 5.9

نکته مورد توجه در این خصوص این است که سعی کنید ورژن beta وردپرس را نصب نمایید. بدین ترتیب می توانید در این پلتفرم به راحتی با پلاگین WordPress beta tester نیز کار کنید.

ویژگی های جدید full editing در وردپرس 5.9

پلتفرم وردپرس از ورژن 5.8 قابلیت ادیت را به بخش محتوایی خود افزوده است. این ویژگی برای اولین بار در ورژن 5.8 وردپرس در اوایل سال به معرفی کاربران رسیده است. پس زمانی که ورژن 5.9 وردپرس به بازار وبسایت و طراحی وبسایت ارائه گردد، مطمعنا بخش ادیت نوشتاری با ویژگی های منحصر به فردی خواهد بود. این ویژگی های جدید به کاربران کمک می کند که به سادگی بخش قالب وردپرس را بدون نیاز به هیچگونه کدنویسی و با استفاده از طراحی داخلی شکل دهید.

ویژگی های جدید full editing در وردپرس 5.9

همچنین در ورژن جدید وردپرس قابلیت ادیت یا ویرایش قالب های خاصی نیز وجود خواهد داشت. بخش editing خود به چند بخش مجزا تقسیم بندی می شود که در بخش های های بعدی به بررسی آنها می پردازیم.

ویژگی های جدید site-wide blocks در وردپرس 5.9

در ورژن 5.9 وردپرس ما به شما 10 بخش blocks جدید ارائه خواهیم داد. کاربرد blocks در وردپرس را در بخش ادیت یا ویرایش کلی و همچنین جایگاه blocks زیر دسته بندی theme یا قالب قرار گرفته است.

ویژگی های جدید site-wide blocks در وردپرس 5.9

در لیست زیر به معرفی blocks در ورژن وردپرس 5.9 می پردازیم:

 • Navigation
 • Template part
 • Header
 • Footer
 • Post author
 • Next post
 • Previous post
 • Post comments
 • Term description
 • Archive title

افزودن site-wide جزء ویژگی های جدید 5.9 وردپرس

مهم ترین ویژگی دیگری که در بخش ویرایش محتوا در ورژن جدید در اختیار شما قرار خواهد گرفت، مربوط به بخش قالب و تغییر ظاهری است. از این رو به سادگی و تنها با یک کلیک بر روی بخش style که در بالای صفحه گوشه سمت راست قرار دارد می توانید هر کدام از پست ها یا صفحات وب سایت خود را تغییر دهید.

افزودن site-wide جزء ویژگی های جدید 5.9 وردپرس

همچنین در این بخش امکان تغییر رنگ و سایر موارد نیز وجود خواهد داشت. همچنین به محض اتمام تغییرات خود، بایستی دکمه save را بزنید. همچنین جهت تغییر هر یک از بخش های مربوطه مانند قالب ها، بخش های مخصوص در قالب و یا تغییرات کلی می توانید از بخش style استفاده کنید. جهت آشنایی بیشتر با مبحث وردپرس مقاله عملکرد قالب وردپرس چگونه است و چگونه موجب سهولت بیشتر در طراحی وب‏سایت می‌شود؟ را مطالعه بفرمائید.

دکمه save

ویژگی های جدید افزودن منو navigation در وردپرس 5.9

وردپرس جدید که با ورژن 5.9 می باشد، ویژگی جدیدی در خصوص راهی برای ویرایش منو navigation در اختیار شما قرار خواهد داد.

ویژگی های جدید افزودن منو navigation در وردپرس 5.9

به یاد داشته باشید که اگر از قالب supported وردپرسی استفاده می کنید، به سادگی می توانید عنوان بخش navigation menu را اضافه کنید.

بخش navigation menu

در واقع می توانید در بخش navigation menu موارد جدیدی را اضافه کنید. همچنین می توانید از بخش navigation menu block استفاده کنید.

بخش navigation menu block

از طریق navigation menu block می توانید به راحتی navigation menu جدیدی در وب سایت خود ایجاد نمایید. بدین ترتیب اجازه افزودن لینک، کد رنگ، فاصله و سایر موارد را خواهید داشت. چنانچه به دنبال پاسخ سوال چک لیست سئو وردپرس شامل چه مواردی است؟ 

ویژگی های جدید قالب پیشفرض 2022 در وردپرس 5.9

هنگامی که ورژن 5.9 وردپرس طی چند روز آینده عرضه شود، قالب پیش فرض 2022 را بر روی وردپرس مشاهده خواهید کرد. این قالب به عنوان برندی به نام Twenty Twenty-two شناخته شده است. همچنین ویژگی های جدیدی در این قالب پیش فرض وردپرسی می بینید.

ویژگی های جدید قالب پیشفرض 2022 در وردپرس 5.9

یکی دیگر از موضوعاتی که بایستی در خصوص قالب های وردپرسی بدانید این است که این قالب ها منعطف پذیر بوده و با اکثر طراحی های به روز سازگار می باشند. از این رو ویژگی های مربوط به قالب پیش فرض Twenty Twenty-two به صورت bold و با طراحی مینیمال می باشد. همچنین این قالب از منبعی به نام serif pro font برای بخش هدینگ خود استفاده می کند.

Twenty Twenty-two

همچنین این قالب پیش فرض به همراه خود تعدادی نمونه یا pattern های آماده برای وب سایت دارد. با استفاده از نمونه های ذکر شده شما می توانید بخش های مربوط به سایت یا محتوای خود را تغییر دهید.

pattern

در حالی که ویژگی ویرایش ساختار در ورژن وردپرس 5.9 اضافه شده است، اما باز هم بایستی در نظر داشته باشید که قالب وردپرس شما از این ویژگی برخوردار می باشد یا خیر. همچنین اگر نیاز به افزونه های دیگری در خصوص ویرایش دارید می توانید به عنوان مثال speedprod را نصب نمایید. این افزونه به شما اجازه ایجاد صفحات جدید مطابق با ورژن وردپرس شما را خواهد داد.

بخش پیشرفته block editor جزء ویژگی های جدید در وردپرس 5.9

اغلب کاربران وردپرس از این پلتفرم در خصوص تولید محتوا، مقاله نویسی یا blog استفاده می کنند. این امر موجب گردیده است که وردپرس در هر ورژن جدیدی که به بازار وبسایت عرضه می کند، ویژگی جدیدی را به بخش block edit بیافزاید. ویژگی هایی که در این بخش به ورژن جدید وردپرس اضافه شده است در بخش های بعدی شرح داده خواهد شد. حذف ویرایش فایل در پنل مدیریت وردپرس یکی از مواردی است که در مقاله مذکور به طور مفصل به آن می پردازیم.

قابلیت حرکت بخش های مختلف block edit در وردپرس جدید وردپرس

در این بخش کاربر می تواند بخش ها یا موارد مورد نیاز را از لیست مربوطه انتخاب کند و به بخش toolbar اضافه کند. بدین ترتیب به سادگی و تنها با کلیک بر روی بخش مورد نیاز را حرکت داده و به لیست خود اضافه کنید.

قابلیت حرکت بخش های مختلف block edit در وردپرس جدید وردپرس

این بخش این امکان را در اختیار شما قرار می دهد که به راحتی از قسمت های مختلف محتوا پرش انتخابی داشته باشید و آنها را به بخش های مورد نیاز خود انتقال دهید.

ویژگی جدید navigation bar در edit block جدید وردپرس

بخش مربوط به navigation bar این امکان را در اختیار کاربران قرار خواهد داد که به ویرایش صفحات و محتوای خود بپردازید. همچنین این امکان برای شما در وب سایت میسر خواهد بود که برای لیست مقالات خود menu navigation ایجاد کنید. به عنوان مثال می توانید از table of content یا جدول محتوایی به همراه لینک دهی استفاده کنید.

ویژگی جدید navigation bar در edit block جدید وردپرس

جایگاه بهتر آیکون ها یا دکمه های سوشیال مدیا در وردپرس جدید 5.9

در ورژن قبل وردپرس کنترل بخش blocks و شرایط کار با بخش سوشیال مدیا کمی دشوار بود. اما این نکته مثبت در ورژن جدید یعنی وردپرس 5.9 وجود دارد که می توانید به راحتی از بخش های مربوطه استفاده کنید.

جایگاه بهتر آیکون ها یا دکمه های سوشیال مدیا در وردپرس جدید 5.9

کنترل بهتر هدینگ ها جزء ویژگی های جدید در وردپرس 5.9

در بخش ویرایشگر وردپرس، قسمتی به نام هدینگ وجود دارد که شامل لیستی از هدینگ های مختلف خواهد بود. از این رو می توانید در ورژن جدید وردپرس هر کدام از هدینگ های مورد نیاز را انتخاب نمایید. همچنین در این بخش می توانید تغییرات دیگری مربوط به رنگ فونت، اندازه، فاصله های بین جملات و سایر موارد را بررسی نمایید.

کنترل بهتر هدینگ ها جزء ویژگی های جدید در وردپرس 5.9

آدرس صفحه اینترنتی مناسب در بخش ویرایشگر ورژن 5.9 وردپرس

در ورژن قبلی وردپرس، شما می توانستید با حرکت موس (mouse) بر روی لینک یا آدرس صفحه اینترنتی وب سایت خود را ببینید. در ورژن جدید وردپرس 5.9 این امکان برای شما فراهم گردیده است تا بتوانید آدرس صفحه اینترنتی مربوطه را در مواردی مشاهده دهید یا مخفی نمایید. این امکان در بخش ویرایشگر پست برای شما وجود خواهد داشت.

آدرس صفحه اینترنتی مناسب در بخش ویرایشگر ورژن 5.9 وردپرس

همچنین بخش های دیگری در این قسمت در ورژن جدید وردپرس ویژگی های بهتری نسبت به قبل پیدا خواهند نمود. بدین ترتیب شما با کاربرد ویژگی های جدیدی در این بخش آشنا خواهند شد.

ویژگی جدید انتخاب زبان هنگام ورود به بخش login وردپرس

اگر شما چند زبان مختلف در پلتفرم وردپرس خود نصب کرده باشید، این امکان برای شما در ورژن جدید وردپرس 5.9 فراهم شده است که هنگام ورود زبان مورد نظر خود را انتخاب نمایید.

ویژگی جدید انتخاب زبان هنگام ورود به بخش login وردپرس

سایر ویژگی های و تغییرات جدید در وردپرس 5.9

همچنین به یاد داشته باشید که وردپرس در ورژن جدید خود، یعنی در ورژن 5.9 تغییراتی را در بخش پلاگین ها، پروژه ها و قالب های خود خواهد داشت.
چند نمونه از مهم ترین تغییرات وردپرس در ورژن جدید عبارتند از:

 • هسته و مخزن PHP وردپرس جدید PHPUnit 8.x را ساپورت می کند.
 • تغییرات و ویژگی های جدیدی در بخش wp_get_post_revisions_url() برای آدرس صفحه اینترنتی وجود دارد.
 • قالب جدید با تگ عنوان wp_list_users() معرفی خواهد شد.

 

انتشار ویژگی های جدید وردپرس 5.9 با گوتنبرگ

همانطور که می دانيد وردپرس 5.9 از طریق ویرایشگر بلوکی گوتنبرگ قابلیت ویرایش کلی سایت را رونمایی می کند.

ویژگی های جدید وردپرس 5.9 با گوتنبرگ

ویژگی های جدید وردپرس 5.9 از طریق کدگذاری Josephine منتشر شده است. اخبارهای بسیاری در خصوص ویژگی های وردپرس 5.9 منتشر شده است. یکی از ویژگی ها مربوط به قابلیت ویرایش کامل سایت می باشد. به گونه ای که گوتنبرگ آماده انتشار محتوا در محیط زنده وبسایت خواهد بود. با توجه به نحوه راه اندازی وب سایت خود می توانید انواع مختلفی از محصول خود را ارائه دهید.

از این رو وردپرس گوتنبرگ آینده مدیریت محتوا است. بدین ترتیب با انتشار وردپرس 5.9 آینده ای تغییر پذیر پیش روی شما قرار خواهد گرفت. پس قطعا زمان آن فرا رسیده است که به بررسی آنچه گوتنبرگ برای ارائه دارد بپردازید. ممکن است طبق بررسی های به دست آمده به این نتیجه رسیده باشید که سایت‌ های مختلفی اکنون  به سرعت در حال بارگذاری محتوا می باشند. به گونه ای که طراحی وبسایت آسان‌ تر شده و به دلیل کسب تجربه کاربری ممکن است این موضوع به شما کمک کند تا از اهداف تجاری خود فراتر بروید.

آیا قبل از فعالسازی گوتنبرگ وردپرس بایستی آزمایشاتی را انجام دهیم؟

این احتمال وجود دارد که احساس کنید که ممکن است قبل از دانلود و استفاده از گوتنبرگ چند ماه یا بیشتر صبر بایستی صبر کنید تا امنیت آن مورد تایید قرار گیرد. به طور کلی این یک رویکرد معقول برای پذیرش فناوری های جدید وردپرس است. با این حال، گوتنبرگ یک فناوری جدید نیست. گوتنبرگ از نوامبر 2017 در فرآیند در دست ساخت و بررسی بوده است. به همین دلیل است که از آن زمان تاکنون گوتنبرگ وردپرس در طول این مدت زمان به طور کلی در حال توسعه مداوم بوده است. از این رو نیازی به نگرانی در مورد جدید بودن گوتنبرگ نیست زیرا در واقع ویژگی جدیدی نیست.

تنها یک ویرایشگر سایت جدید است که در واقع یک محصول کامل و جامع می باشد. بخش‌هایی از این ویرایشگر در طی سال‌های گذشته تا امروز با انتشار وردپرس 5.9 منتشر شده و مورد بررسی دقیق نیر قرار گرفته است. بنابراین ویزگی گوتنبرگ بالاخره به وضعیت ویرایش کامل سایت دست یافت و اکنون آماده استفاده برای سایت های کنونی است. در واقع، اکثر سایت‌ ها در حال حاضر با ویزگی گوتنبرگ وردپرس ساخته می‌شوند. اکنون الگوهای زیادی نیز در خصوص ویژگی های جدید در وردپرس 5.9 برای گوتنبرگ وجود دارد.

با این حال، گوتنبرگ یک فناوری جدید نیست. گوتنبرگ از نوامبر 2017 در فرآیند در دست ساخت و بررسی بوده است. به همین دلیل است که از آن زمان تاکنون گوتنبرگ وردپرس در طول این مدت زمان به طور کلی در حال توسعه مداوم بوده است. از این رو نیازی به نگرانی در مورد جدید بودن گوتنبرگ نیست زیرا در واقع ویژگی جدیدی نیست. تنها یک ویرایشگر سایت جدید است که در واقع یک محصول کامل و جامع می باشد. بخش‌هایی از این ویرایشگر در طی سال‌های گذشته تا امروز با انتشار وردپرس 5.9 منتشر شده و مورد بررسی دقیق نیر قرار گرفته است. بنابراین ویژگی گوتنبرگ بالاخره به وضعیت ویرایش کامل سایت دست یافت و اکنون آماده استفاده برای سایت های کنونی است. در واقع، اکثر سایت‌ ها در حال حاضر با ویزگی گوتنبرگ وردپرس ساخته می‌شوند. اکنون الگوهای زیادی نیز در خصوص ویژگی های جدید در وردپرس 5.9 برای گوتنبرگ وجود دارد.

بدین ترتیب اگر تا به حال از صفحه سازهایی مانند Divi یا Elementor استفاده کرده اید، با استفاده از ویرایشگر کامل سایت جدید گوتنبرگ می توانید به راحتی ایجاد صفحاتی بپردازید. ایده گوتنبرگ بدین صورت است که ساختار چیدمان سایت ها را آسان تر می کند. بنابراین انگیزه زیادی برای پذیرش گوتنبرگ و استفاده عاقلانه از این ابزار وجود دارد. شاید عاقلانه ترین گام پیش از اقدامات اصلی این است که جهت آشنایی با ویژگی گوتنبرگ مراحلی را در نظر بگیرید. از این رو بهتر است به صورت آنلاین و در محیطی مانند توسعه دسکتاپ مانند Laragon که یک وب سرور شبیه سازی شده است، مواردی در خصوص پیشبرد کار بررسی نمایید.

آیا قبل از فعالسازی گوتنبرگ وردپرس بایستی آزمایشاتی را انجام دهیم؟

حذف customizer با استفاده از ویژگی گوتنبرگ در وردپرس 5.9

روش قدیمی که برای سفارشی سازی کردن  صفحه وردپرس استفاده می شد این بود که صفحه Customizer را در یک صفحه وب کاملا متفاوت در بخش مدیر وبسایت باز کنید. از این رو برای کسانی که استفاده از گوتنبرگ را به جای customizer قدیمی انتخاب می‌ کنند، اکنون می توانند برای استفاده از ویرایشگر سایت خود نیز از آن بهره مند شوند. بدبن ترتیب می توانند از ویرایشگر سایت برای استایل دادن به کل وب سایت یا یک الگو استفاده کنند.

همچنین کسانی که از صفحه ساز استفاده کرده اند به سرعت وارد مبحث بلوک ها خواهند شد. بدبن ترتیب block paradigm اساسا یک قالب صفحه وب را به بخش هایی تقسیم می کند که بلوک نامیده می شود. بدین ترتیب یک قالب صفحه وب به سادگی مجموعه ای از بلوک ها است که برای شکل دادن به طرح سازماندهی شده مورد استفاده قرار می گیرند. سپس با استفاده از  فونت ها، رنگ ها و تصاویر به استایل دهی وب سایت می پردازند. از اینرو هر بلوک دارای گزینه های یک ظاهر طراحی شده برای فونت، طرح و رنگ است.

بررسی تم block در قالب پیشفرض وردپرس 5.9

با انتشار وردپرس 5.9 یک تم پیش‌ فرض مبتنی بر قالب بلوکی به نام قالب وردپرس 2022 ارائه می‌ شود. این موضوع می تواند شروع خوبی برای عادت کردن به ویرایشگر کامل سایت مبتنی بر ویرایشگر بلوکی باشد. وردپرس اعلام کرده است که نسخه 5.9 مواردی در خصوص بهبود انتشار محتوایی را در اختیار شما قرار خواهد داد:

بدین ترتیب ورژن جدید وردپرس 5.9 دارای ابزارهای مانند تایپوگرافی، کنترل‌ چیدمان محتوایی، کنترل جزئیات محتوایی مانند فاصله‌ های میان کلمات، حاشیه‌ ها و موارد دیگر خواهد بود. این موضوع به شما کمک می‌کند که نه تنها به ظاهر محتوای خود توجه کنید، بلکه این اطمینان را به شما خواهد داد که بایستی به جزئیات محتوا نیز توجه داشته باشید. همچنین ورژن جدید وردپرس 5.9 داراب یک فهرست الگو است که می‌تواند به ناشران کمک کند بلوک‌ های از پیش ساخته شده به گونه ای دلخواه سفارشی سازی و مبادله کنید. بنابرین وردپرس 5.9 دارای قابلیت کشیدن و رها کردن است که بدین ترتیب می توانید به راحتی عناصر مرتبط با صفحه خود را در جایی که می خواهید قرار دهید. بدین ترتیب بسیاری از قالب‌ های سازگار با ابزار گوتنبرگ به صورت رایگان و حتی پولی در قالب‌ هایی مانند Astra و GeneratePress وجود دارد.

ساخت سایت وردپرسی با گوتنبرگ وردپرس 5.9

وردپرس در دوره آموزشی خود بخشی را در خصوص طراحی سایت با ویرایشگر گوتنبرگ منتشر نموده است. در این بخش به شما آموزش داده می شود که نحوه کار با گوتنبرگ را یاد بگیرید. از اینرو ممکن است در آخرین و جدیدترین نسخه این موضوع بیشتر قابل درک باشد. ابزار گوتنبرگ ممکن‌ است‌ در وردپرس 5.9 به تازگی مورد بحث قرار گرفته باشد، اما به طور کلی سال هاست که در وردپرس ویژگی گوتنبرگ وجود داشته و آماده کار بوده است‌.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.